Všechny články / 31. srpna, 2022
Konkurence nikdy nespí! A zejména ta nepoctivá. Budujete firmu a máte jedinečné logo, označení výrobku nebo služby? Nezapomínejte se před nepoctivou konkurencí chránit. Bohužel, parazitování na často velmi složitě vybudovaném úspěchu není vůbec výjimečné. Ochrana označení prostřednictvím ochranné známky může výrazně usnadnit boj s nepoctivou konkurencí.
Slovy zákona: „Ochrannou známkou může být jakékoliv označení, zejména slova, včetně osobních jmen, barvy, kresby, písmena, číslice, tvar výrobku nebo jeho obal nebo zvuky, pokud je toto označení způsobilé odlišit výrobky nebo služby jedné osoby od výrobků nebo služeb jiné osoby“. Jednoduše řečeno, ochrannou známkou může být jakékoliv označení, které může být graficky či zvukově znázorněno v rejstříku ochranných známek (možnost chránit ochrannou známkou zvuk – například znělku – je stále téměř novinkou, která byla umožněna novelou zákona o ochranných známkách od 1. 1. 2019). Byť lze ochrannou známkou chránit i tvar výroku, obal výrobku, nebo již zmíněný zvukový záznam, nejčastější jsou ochranné známky představované slovním či grafickým označením, popřípadě jejich kombinací (tj. slovní názvy, grafická loga a jejich kombinace).
Nezbytnou podmínkou úspěšnosti přihlášky ochranné známky je její tzv. rozlišovací způsobilost. Přihlašované označení musí být způsobilé odlišit výrobky nebo služby jedné osoby od výrobků nebo služeb jiné osoby. Nesmí se jednat o označení, které je na trhu zcela běžné a užívá jej velké množství osob. Dále se nesmí jednat o označení zaměnitelné s již užívaným označením jiné osoby. Velmi zjednodušeně lze říct, že přihlašované označení musí být „originální“.
Přihlášku ochranné známky lze podat pro území ČR u Úřadu průmyslového vlastnictví nebo pro území celé EU u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví. Kromě přihlašovaného označení je nezbytnou náležitostí přihlášky ochranné známky označení výrobků a služeb, pro které je požadována ochrana (výrobky a služby jsou pro účely přihlášky ochranné známky rozděleny do tzv. tříd). Zapsaná ochranná známka totiž poskytuje přihlášenému označení ochranu pouze ve vztahu k výrobkům a službám, které jsou zapsány pro ochrannou známku v rejstříku ochranných známek.
Přihláška ochranné známky podléhá úhradě správního poplatku, který činí u Úřadu průmyslového vlastnictví částku od 4.500,– Kč, u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví částku od 850,– EUR. Konkrétní výše poplatku závisí na počtu tříd výrobků a služeb uvedených v přihlášce. Dále je nutno počítat s odměnou advokáta či patentového zástupce, jejichž služby je při podání přihlášky ochranné známky vhodné využít. Advokát či patentový zástupce pomůže vyhodnotit zápisnou způsobilost přihlašovaného označení (tj. posoudit zejména to, zda již neexistují podobné ochranné známky či nezapsaná označení, které by bránily úspěšnému zápisu ochranné známky) a zajistí splnění všech formálních náležitostí přihlášky ochranné známky.
Splňuje-li přihláška ochranné známky veškeré formální náležitosti, není ochranná známka zapsána do rejstříku ihned po podání přihláška. Úřad nejprve zveřejní přihlášku ochranné známky ve věstníku a ve lhůtě 3 měsíců od zveřejnění přihlášky mohou třetí osoby podávat námitky proti zápisu ochranné známky. Námitky bývají podávány především vlastníky starších ochranných známek (či uživateli starších nezapsaných označení), která jsou zaměnitelná s přihlašovaným označením. Jsou-li námitky proti zápisu ochranné známky podány, musí o nich úřad rozhodnout (vyhoví námitkám – ochrannou známku do rejstříku nezapíše; zamítne námitky – ochranou známku zapíše do rejstříku).
Vlastník zapsané ochranné známky má výlučné právo užívat ochrannou známku ve spojení s výrobky nebo službami, pro něž je chráněna. Vlastník ochranné známky je tedy oprávněn bránit v užívání označení shodných či zaměnitelných s ochrannou známkou na území ČR (je-li ochranná známka zapsána u Úřadu průmyslového vlastnictví) nebo na území EU (je-li ochranná známka zapsána u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví), a to pro výrobky a služby, pro které je ochranná známka zapsána. Vlastník ochranné známky má v případném sporu výrazně výhodnější pozici, než pouhý uživatel označení nechráněného ochrannou známkou, neboť v případném soudním sporu postačí prokázat pouhou existenci ochranné známky (zatímco uživatel nechráněného označení je nucen často velmi komplikovaně prokazovat, že je konkrétní označení příznačné právě pro něj, a konkurence na něm parazituje). Ochrana označení prostřednictvím ochranné známky přináší výhody i v tom, že osoby zasahující do práv z ochranné známky od neoprávněného zásahu často upustí již na základě pouhé předžalobní výzvy. Ochranná známka tedy může i pomoci předejít případnému soudnímu sporu.
Zapsaná ochranná známka požívá ochrany po dobu deseti let ode dne podání přihlášky a za poplatek ji lze opakovaně prodlužovat vždy o dalších deset let.
Nezřídka se stává i to, že jsou podávány přihlášky ochranných známek, jejichž předmětem je označení shodné či zaměnitelné s již existující starší ochrannou známkou, popř. s již existujícím starším označením užívaným jinou osobou. Již výše bylo naznačeno, zápisu ochranné známky lze zabránit podáním námitek ve lhůtě tří měsíců ode dne zveřejnění přihlášky ochranné známky ve věstníku. Námitky lze podat především z důvodu, že přihlašované označení je zaměnitelné se starší ochrannou známkou, nebo se starším nezapsaným označením. Námitky je nutno podložit důkazy – pokud jsou podány poukazem na starší ochrannou známku, stačí doložit její zápis v rejstříku; pokud jsou podány poukazem na starší nezapsané označení, je nutno dostatečně důkazně doložit, že osoba podávající námitky toto označení skutečně dlouhodobě užívá. Posoudí-li úřad námitky jako oprávněné, ochrannou známku do rejstříku vůbec nezapíše.
Za účelem podání námitek je ovšem nutno pravidelně sledovat zveřejněné přihlášky ochranných známek ve věstníku úřadu. Lze se ovšem bránit i za situace, kdy je již ochranná známka do rejstříku zapsána, a to prostřednictvím návrhu na prohlášení ochranné známky za neplatnou ze stejných důvodů, ze kterých lze podat námitky. V takovém případě je ovšem nevýhodou pro osobu, která se cítí být zápisem ochranné známky poškozena, že až do rozhodnutí o prohlášení ochranné známky za neplatnou je ochranná známka v rejstříku zapsána a poskytuje jejímu vlastníku výše popsanou ochranu (zatímco v případě podání námitek není až do okamžiku pravomocného rozhodnutí o námitkách ochranná známka do rejstříku vůbec zapsána).
Ochranná známka poskytuje účinnou ochranu před nepoctivou konkurencí, když pomáhá chránit zejména názvy společností, výrobků či služeb, jejich loga, ale také tvar výrobku, jeho obalu či dokonce zvuk. Každý, kdo užívá jedinečná označení, by měl zvážit jejich ochranu prostřednictvím ochranné známky. Přihlášku ochranné známky pro svá označení by neměli zvažovat pouze podnikatelé, ale například i zájmová uskupení. Zapsaná ochranná známka může výrazně usnadnit případný spor s nepoctivou konkurencí, která se pokusí konkrétní označení okopírovat. Náklady vynaložené na přihlášku ochranné známky se mohou v budoucnu několikanásobně vrátit.
Tento článek představuje stručné shrnutí právní problematiky, o níž pojednává. Nejedná se odborný text obsahující její podrobný právní rozbor, či o právní radu. V případě zájmu o právní služby v uvedené právní oblasti se obraťte na advokáta.