Všechny články / 25. června, 2021
Předmět podnikání je jednou ze základních obsahových náležitostí zakladatelského právního jednání obchodní společnosti (např. stanov akciové společnosti, společenské smlouvy společnosti s ručením omezeným) – společníci obchodní společnosti zde vymezují předmět podnikání společnosti, který se následně projevuje i v zápisu společnosti v obchodním rejstříku. Nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR zřejmě změní dosavadní praxi, která připouštěla vymezit předmět podnikání prostřednictvím volné živnosti dle živnostenského zákona.
Dosud bylo zcela obvyklé, že stanovy a společenské smlouvy obsahovaly jako předmět podnikání volnou živnost dle živnostenského zákona, tj. živnost „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. Tuto praxi společností akceptovaly i rejstříkové soudy, které „výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ zapisovaly jako předmět podnikání společností do obchodního rejstříku (troufám si tvrdit, že tento předmět podnikání má v obchodním rejstříku zapsán velká většina existujících společností).
Shora uvedenou praxi může výrazným způsobem změnit květnové rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, dle kterého je ujednání stanov a společenských smluv, podle něhož je předmětem podnikání společnosti „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ neurčité a tudíž zdánlivé (k takovému ujednání se nepřihlíží – laicky řečeno, jedná se o ujednání neplatné). Předmět podnikání „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ poté dle Nejvyššího soudu ČR nelze zapsat z důvodu jeho neurčitosti ani do obchodního rejstříku. Nejvyšší soud vyšel ze skutečnosti, že volná živnost obsahuje celkem 80 oborů činnost, a nelze akceptovat, že by společníci společnosti měli v úmyslu takto široce a neurčitě vymezit předmět podnikání společnosti, resp. že by měli v úmyslu, aby společnost podnikala ve všech oborech volné živnosti.
Pokud má společnost ve stanovách či společenské smlouvě uveden předmět podnikání „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, a tento předmět podnikání má zapsán i v obchodním rejstříku, měl by dle Nejvyššího soudu ČR rejstříkový soud vyzvat společnost ke zjednání nápravy – tj. ke konkretizaci předmětu podnikání, který je dle Nejvyššího soudu ČR neurčitý (např. uvedením jednotlivých oborů živnosti volné). Pokud by společnost výzvě rejstříkové soudu nevyhověla, hrozí zrušení společnosti soudem s likvidací.
Pokud má i Vaše společnost uveden ve stanovách či společenských smlouvách předmět podnikání „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, měla by předmět podnikání upravit (resp. konkretizovat), a to rozhodnutím valné hromady společnosti o změně stanov či společenské smlouvy osvědčeným notářským zápisem. Na Vašem zvážení jsou následující možnosti:
Pokud budete zakládat novou společnost, měli byste názor Nejvyššího soudu ČR respektovat – tj. neuvádět ve stanovách či společenské smlouvě předmět podnikání „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“.